Rozhovor s tvůrcem originálního videa na motivy GTA 2, které pobláznilo svět

Fanouškovkých kousků nám chodí na e-mail nebo Facebook nespočet a někdy je těžké vybírat ty, které stojí za publikaci a které ne. Někteří fanoušci se dokonce rozhodnou rozjet vlastní Youtube kanál, let’s play videa nebo menší fanouškovskou skupinu.

Vojta Paul se rozhodl právě tímto odlišným směrem vyrazit a společně se spostou nadšenců vytvořil unikátní video na motivy GTA 2, které doslova obletělo svět. Zmínily se o něm i ty nejprestižnější americké herní servery. My vám znovu přinášíme jak video, tak exkluzivní rozhovor s autorem Vojtou Paulem, který se nám to pokusí trochu přiblížit.

Video se zjevilo úplnou náhodou na takřka nepoužívaném Youtube kanálu a zaznamenalo stovky tisíc zhlédnutí během pár hodin. Kdo za ním vlastně stojí a jak se zrodila myšlenka vytvoření takového videa?

Abychom dobře pochopili celou situaci, je třeba se vrátit na začátek, kdy frčelo GTA II a domácí počítač měla každá třetí domácnost. To je doba, kdy americká dvojčata ještě stála, film Matrix byl žhavou novinkou a GTA III ještě ani neexistovalo. Je to sice už patnáct let, ale legendy jsou věčné a mezi reálnými videi z prostředí GTA druhý díl chyběl. Proto mě při koupi drona napadla myšlenka, natočit právě tuto 2D městskou akci. Jen mě překvapuje, že to nenapadlo někoho dříve, třeba v USA, kde drony létaly už mnohem dříve.

Kolik času jste zhruba věnovali natáčení a kolik postprodukci?

Oba díly jsem asi 2 týdny před každým natáčením plánoval a vyráběl rekvizity a každý jsem asi patnáct hodin stříhal. Kvůli základní verzi programu pro střih videa jsem pozice některých efektů musel zdlouhavě nastavovat políčko po políčku. První díl se natáčel dvě a půl hodiny a ten druhý 5 hodin.

Natáčeli jste na uzavřených nebo otevřených komunikacích za provozu?

Natáčelo se sice za plného provozu, ale za to v neděli dopoledne, abychom nebudili přílišnou pozornost. Hlavně mě nenapadlo, jak smysluplně upozornit úřady na náš nízkorozpočtový projekt, aniž by celou akci zakázali dřív, než by vůbec začala.

Dopadlo natáčení tak, jak jste zamýšleli nebo se v průběhu objevily komplikace či nějaké vtipné historky z procesu?

První díl se natáčel velmi dobře, lidí přišlo tolik, kolik jsem potřeboval a aut bylo dost. Hlavně ten den bylo zataženo a bezvětří. Naopak při druhém díle se pokazilo, co mohlo. Bylo ostré slunce, foukal vítr, herců přišlo méně, než jsem potřeboval a paní na benzínové pumpě nám nechtěla otevřít myčku pro natočení průjezdu lakovnou. Proto se scéna natočila o týden později s jinou pumpařkou a s jinou sadou herců. Názvy ulic: Macha street – Máchova, Smetana street – Smetanova, Short street – Krátká, Komensky street – Komenského, Granary gallery – Galerie Sýpka, Willow street – Vrbenská, Polasek street – Poláškova, Zasova street – Zašovská a Industry je stará industriální zóna.

Jaký je tvůj osobní vztah ke hrám a konkrétně k sérii GTA?

Dnes už hry moc nehraju, protože mám rodinu a práci, ale občas si pořád zahraju například Age of Empires 2. Jinak jsem ve svých hráčských letech začínal na Wolfensteinovi, první 3D akci. Pak mi nebe seslalo GTA II a GTA III, kde za stovky hodin hraní znám každý kamínek a nezapomenutelnou českou Mafii od brněnských IS. Za krásné časy strávené s Grand Theft Auto chci vyjádřit díky vývojářům z Rockstar Games, bez kterých by dnes svět vypadal úplně jinak. Nevím kolik tvurců ve společnosti nadále setrvalo, ale GTA 2 live je věnováno právě jim. Rád bych věděl jestli se jim video líbí …

Co děláš ve svém volném čase kromě hraní her?

Ve svém volném čase, pokud nepracuji v továrně nebo nejsem s dcerou a manželkou, rád točím a stříhám. Jde buď o recesi nebo o parodii a nebo prostě jenom tak. Tímto bych chtěl odkázat na svou zparodovanou verzi úvodní znělky z amerického seriálu Odpadlík po česku, o které si myslím, že se mi povedla a čechům by se mohla líbit. Taky mě stála hodně sil…  https://www.youtube.com/watch?v=netF0wg8LAo

Plánujete společně další kousky videí nebo to byl debut a zároveň derniéra?

Další videa určitě plánuji, ovšem nejsem si jistý, zda-li to bude další díl GTA 2, nenapadá mě čím bych mohl předčit díly předchozí. Snad nějaká speciální verze, jako například pivní nebo hororová edice (smích). Rád vyslechnu jakékoli nápady.

Pokud bys mohl fanouškům RGCZ něco vzkázat, co by to bylo?

Přeji fanouškům Rockstar Games, ať jsou fanoušky i nadále. A mimochodem, měl by někdo zájem koupit dvě punta z videa jako suvenýr? Jsou to stará auta, ale originál GTA 2 live. Posloužila myslím dobře, bude mi líto je nechat za rok sešrotovat 🙂

Galerie z natáčení:

Written by: Rockstar Games CZ

Komunita rockstargames

Chcete otevřít diskusi nebo se domluvit na společné hře? Využijte naší komunity.

Rockstargames Tweets

Od uživatelů

Natočili jste video ze hry a nebo udělali dobrý tunning a chcete jej ukázat světu? Zde máte možnost.