Rockstar zažalován od vlastního ex-šéfa, ten požaduje doplacení enormních prémií


Když jsme vás v únoru informovali o odchodu Leslieho Benziese, jedné z největších ikon Rockstar Games, nikdo vlastně nevěděl, proč se tak rozhodl. Nyní vyplouvají všechny nekalé detaily na povrch a aby toho nebylo málo, Benzies se nebál svého původního zaměstnavatele zažalovat za nevyplacení prémií ve výši 150 000 000 $.

Informace prvotně přinesl server Polygon. Benzies se podle oficiálních informací rozhodl odejít po dlouhé přestávce trvající od září 2014,  což zůstalo až do tohoto úterý nevysvětlené. Právní zástupce žalující strany Christopher Bakes ale  přichází s úplně jiným příběhem. Podle něho totiž jeho klient u svého zaměstnavatele během pracovní přestávky odhalil finanční podvody, včetně toho, že byl zrušen jeho nárok na „royalities“, čili vysoké prémie, které mu náležely jakožto hlavě Rockstar North z rozhodnutí Alokační komise Rockstar Games i během pracovní přestávky. Ty prý celkově činí více než 150 milionů dolarů a tak na této skutečnosti Benzies postavil svou žalobu.

Časová osa kauzy

29. července 2014 se Benzies dostal v headquaters Rockstaru nabídku na pracovní přestávku. Ostatně v té době to bylo vcelku logické – na programu nebyl žádný nový projekt a jakožto vedoucí hlavního vývojářského studia Rockstaru měl za sebou velmi hektické období. Dohodu podepsal 15. srpna společně se svým podřízeným z R* North Danielem Emersonem. Důležité ale je, že dokument jasně říkal, že Benzies bude osvobozen od všech pracovních povinností, ale stále mu náleží mu plat, prémie a jiné benefity a to bez výjimek.

V září téhož roku se začaly dít věci. Sam Houser naprosto přerušil s Benziesem komunikaci a dal zablokovat jeho služební Blackberry i email bez jediného oznámení. Už jen totose dá považovat za porušení dříve stanovených podmínek. Navíc všichni zaměstnanci kromě jisté Jeniffer Kolbenové měli zakázáno s Lesliem jakkoliv komunikovat. To vše v době, kdy si bratři Houserové rozdělili minimálně 93 milionů dolarů, potenciálně až 532 milionů na prémiích.

Tímto se dostáváme k jádru problému. Samovi Houserovi, Danovi Houserovi i Lesliemu Benziesovi totiž podle dohody z roku 2009 (tzv. „Rockstar Principals“) náležela v koncernu Rockstaru stejná práva, povinnosti i podíl výdělku. Jenže Benzies z těchto peněz neviděl během své dovolené ani dolar, čímž byla dohoda jasně porušena, přesně se v ní totiž píše, že pokud kdokoliv ze tří zmiňovaných bude dočasně mimo práci, o svou část výdělek nepřijde.

benziesXhouser

Leslie Benzies a Dan Houser na předávání cen Hall Of Fame, ještě v době kdy byli nejlepšími přáteli.

 

V únoru 2015 Benzies začal postrádat prémie a tak napsal email Jeniffer Kolbenové, jediné kolegyni se kterou mohl komunikovat, s dotazem, co se vlastně děje. V odpovědi se poprvé dozvěděl, že Rockstar, tzn. Sam a Dan, už ho zpátky nechtějí. Později, když Benzies začal plně s Rockstarem vyjednávat, mu bylo nabídnuto 1 750 000 dolarů jako náhrada, což je v porovnání s potenciálními prémiemi až půl miliardy dolarů směšná částka.  Až do jeho plánovaného návratu mu nikdo nedal jasné stanovisko, ačkoliv se snažil přes email komunikovat.

Když se poté 1. dubna 2015 chtěl vrátit, tak záhy zjistil že jeho čipová karta pro vstup už nefunguje. Jen o den později poslal Benzies Rockstaru přelomové prohlášení o tom, že sám od sebe ukončuje pracovní poměr v Rockstaru „z dobrého důvodu“.

„Z dobrého důvodu“ by mohlo znít jako neodůvodněný odchod, což by Benziesovi podle zaměstnanechých podmínek neprošlo. Nicméně jen o pár řádků níž v žalobě je zmíněná sekce číslo šest zaměstnanechých podmínek, podle které měl Benzies právo na odchod pokud nastanou „nepříznivé změny v autoritě zaměstnance, povinnostech, zodpovědnostech, ohrožující vztaz nebo pozici zaměstnance.“

I po 2. dubnu 2015 se Benzies dožadoval svých prémií, které alokační komise Rockstaru vytrvale zamítala až do září 2015.

 

Protižaloba Rockstar Games

Rockstar očekávaně zareagoval proti-žalobou na Benziese za „porušení kontraktu“, tj. zaměstnaneckých podmínek, ve které odmítá že by měl „dobrý důvod“ k separování se od Rockstar Games, čímž prý padá jeho právo na dodatečné finanční kompenzace, tedy i na vyžadované prémie ve výši 150 milionů dolarů.

Take-Two taktéž odmítá, že by byly naplněny podmínky pro uznání Benziesových odměn během jeho pracovní pauzy. Tak či onak toto jsou víceméně dva jediné argumenty, které ve své desetistránkové žalobě Rockstar předložil.

Ve svém prohlášení, které Rockstar poskytl serveru Polygon píše mimo jiné i to, že je jim současná velmi situace líto, že se snažili problém vyřešit mimosoudně, ale Leslie si vybral možnost ‚po zlém‘ a tak přišla i protižaloba.

 

Jakožto velké fanoušky Rockstar Games nás tato situace nesmírně mrzí. To, že se rozpadla trojice dobrých přátel kteří iniciovali vývoj všech her už od samých začátků je bezpochyby velkým přelomem a co je snad ještě horší je, že nejhůře (odchodem) ze situace vyšel člověk, co probudil  GTA k životu a udělal z ní nejlepší sérii v historii. Ať už soud dopadne jakkoliv, doufáme že Leslieho odchod nijak nenaruší budoucnost Grand Theft Auto jako takového.

 

 

 

Žaloby:
Leslie Benzies vs. Rockstar (ang.) : ZDE

Take-Two Interactive Software and Rockstar Games vs Leslie Benzies (protižaloba, ang.): ZDE

 

Written by: Jirka Svoboda

Komunita rockstargames

Chcete otevřít diskusi nebo se domluvit na společné hře? Využijte naší komunity.

Rockstargames Tweets

Od uživatelů

Natočili jste video ze hry a nebo udělali dobrý tunning a chcete jej ukázat světu? Zde máte možnost.