Případ Lindsay Lohan vs. Rockstar Games se posouvá kupředu. A nevypadá to dobře.

Americká herečka Linsay Lohan již v červenci 2014 zažalovala mateřskou firmu Rockstar Games – Take Two – za neoprávněné použití její, podle jejích slov „jednoznačné“ podobizny v GTA 5. Případ ležel více než rok ladem, ale stanoviska obou stran se praktiky nezměnila. TakeTwo stále tvrdí, že žalující strana začala kauzu pouze kvůli zviditelnění a Lindsay si stále říká to svoje. Připomeneme, že jde o podobu s dívkou z jednoho z nějznámějších artworků z GTA 5 (níže) – Lacey Jonas.

Případ tak putoval k nejvyššímu newyorskému soudu. Soudkyně Joan Kennedyová minulý pátek ve svém rozhodnutí napsala, že „případ nebude odložen, alespoň ne v tomto zlomovém bodě“. Vychází z toho, že obě strany dodaly obrázky k porovnání, zda jsou si obě dvě ženy podobné.  Problém Rockstaru je, že se nachází v horší situaci, protože dokázat, že se něco něčemu nepodobá, je mnohem těžší než potvrdit že, ano, což ostatně připustila i soudkyně Kennedyová výrokem, že pochopitelně nemůže po obžalovaných fotky, které by ukazovaly podobu. Proto Rockstar zatím obstával s argumentem, že jediné co mají společného je to, že jsou to mladé blonďaté dívky. Jedním z obrázku, který Lohanová dodala je i tento z roku 2007, který je nejspíš nejsilnějším důkazem v její prospěch:

3021910-lindsay

V prospěch žalující strany navíc hrají i další skutečnosti ze hry. Lacey Jonas, herní postava která má Lohanovou údajně napodobovat, je totiž v GTA universu také herečka a ve Story módu ji dokonce můžete potkat jak se skrývá před paparazzi v jedné zapadlé v uličce ve Vinewoodu. Když k ní přijdete, budete požádáni, aby jste ji odvezli domů. Vyloženě do nebe volající je pak několik dialogů v souvislosti s drogami – například když ji povezete taxíkem, váš protagonista bude tvrdit že si Lacey vzadu dává 6 lajn kokainu. Lindsay Lohan by k tomuto snad nemohla mít ani blíž. Jak trefně říká její popis na ČSFD „mladá, slavná, na drogách“. I když to druhé bychom vypustili. Poslední alespoň trochu známá věc, ve které hrála je Scary Movie 5 (2013) a od té doby její kariéra upadá, což dává naději argumentu o bezdůvodném zviditelnění.

Mohlo by se zdát, že pro Rockstar Games je vše předem prohrané, avšak jejich právní tým snaží odůvodnit celou záležitost jako nevinou parodii, která je umělcům ve Spojených státech povolena bez omezení. Čili argumentace zní tak, že se nemá jednat o žádné skutečné zobrazení nikoho, které nemá za cíl někoho poškodit, a že účel je čistě marketingový. Lohanová, resp. její právní zástupci však oponují tím, že Rockstar Games nemohou být považovány za umělce, protože distribuují svoje dílo celosvětově a kopírují ho.

Jak celý spor nakonec dopadne je záležitost příštích několika týdnů, avšak dovolíme si připomenout, že ve hře je stále žaloba od Rockstaru na Lindsay za bezdůvodné přiživování se na popularitě hry.

Naše pocity o této kauze asi nejlépe vyjádřil  na svém twitteru Ned Luke, dabér Michaela z GTA 5 se slovy „Táhne se to (proces), ale možná tu je podoba“

Written by: Jirka Svoboda

Komunita rockstargames

Chcete otevřít diskusi nebo se domluvit na společné hře? Využijte naší komunity.

Rockstargames Tweets

Od uživatelů

Natočili jste video ze hry a nebo udělali dobrý tunning a chcete jej ukázat světu? Zde máte možnost.