Jak GTA 5 pomáhá vozidlům s automatickým řízením

Ať už se jednalo o první Grand Theft Auto ještě z minulého století, nebo jeho poslední, tři roky starý díl, hráči této populární série se nikdy zrovna dvakrát neohlíželi na bezpečnou jízdu ulicemi. Badatelé z univerzity v Darmstadtu se ale za použití stejné hry vydávají naprosto opačným směrem.

Jedná se o jeden s týmů, který chce naučit autonomní dopravní prostředky naprosté samostatnosti. Doposud pro tento proces potřebovali statisíce fotek z reálného provozu, které museli za pomoci vlastního softwaru předělat do podoby, kterou umí umělá inteligence přečíst. Přestože se program učí a postupem času proces vykreslování zrychluje, sběr dat je velice zdlouhavý a nákladný proces a tak se vědci rozhodli využít fotorealističnosti jedné z nejlepších videoher současnosti.

gta_driving1

Potřebné fotografie tak už není třeba sbírat v terénu, ale jednoduše při projíždění se otevřeným světem v Grand Theft Auto V. Na zkoušku studenti z Darmstedtu pořídili 25 tisíc herních screenshotů  a nechali je zpracovat stejným softwarem, který vytvořili pro fotografie z reálného světa. A výsledky jsou opravdu zajímavé. Jeden reálný snímek z datasetu CamVid trvá zpracovat hodinu, u jiného datasetu zvaného CitySpace je to dokonce 90 minut. Oproti tomu průměrný screenshot z GTA 5 se připravuje pouhých 7 minut.

Toto razantní zrychlení je možné díky umělému vzhledu, který je celkově pro software přívětivější a ten se tak dokáže rychleji naučit, jak s obrázky pracovat. Postup má ale i další výhody. Díky možnostem GTA lze jednoduše nasimulovat situace za deště, tmy, či v silném provozu, což ve finální fázi zlepší samotný systém pro automatizované řízení.

gta driving2

Written by: Jirka Svoboda

Komunita rockstargames

Chcete otevřít diskusi nebo se domluvit na společné hře? Využijte naší komunity.

Rockstargames Tweets

Od uživatelů

Natočili jste video ze hry a nebo udělali dobrý tunning a chcete jej ukázat světu? Zde máte možnost.