GTA III a pět dalších her uvedeny do herní síně slávy!

Legendárnímu titulu Grand Theft Auto 3 z roku 2001, který se později ukázal jako velký game-changer, se dostalo obrovské pocty. On a pětice dalších titulů byly v rámci letošního výběru zařazeny do videoherní síně slávy. A to i přesto, že se nejedná o první díl série ani první open-world. Má to v sobě jiné kouzlo.gtaiii1

Třetí část kontroverzní série byla zařazena koncem dubna v rámci historicky druhého výběru společností National Museum of Play. Zajímavostí na celé věci je právě fakt, že si komise nevybrala původní Grand Theft Auto, ale až jeho nástupce z roku 2001. S největší pravděpodobností to bylo proto, že se jednalo o první 3D zpracování v sérii, díky čemuž se hry prodalo po světě už více než 14,5 milionu kopií a GTA se dostalo do obecného povědomí; ostatně podobně je ocenění vysvětleno i v oficiální anotaci:

„Nebyla to první 3D sandbox hra dovolující hráčům volně se pohybovat v otevřeném světě, ani první hra franšízy. Ale tato hra z roku 2001 byla první svého druhu, která dosáhla masivní mainstreamové popularity a vysloužila si velké ohlasy od milionů hráčů po celém světě, kteří si užívali posunutí hranic toho, co jejich in-game charakter může v otevřeném světě dělat.“

Komise také upozorňuje na to, že GTA III nejenom že se stala svým stylem a otevřeným světem vzorem pro mnoho ostatních her, ale také jasně ukázalo, že hry nejsou jen pro děti. Dalšími hrami které byly letos uvedeny do séně slávy jsou The Legend of Zelda, The Oregon Trail, The Sims, Space Invaders a Sonic the Hedgehog.

Grand Theft Auto 3 vyšlo 22. října 2001 pro Playstation 2, později i na PC a v roce 2011 se dostalo i na iOS a Android. Poprvé se hráč postaví do role Clauda, který se postupně dostává na vyšší a vyšší pozice v kriminálním žebříčku.

tady se podívejte, jaké změny muselo GTA III jakožto symbol násilí prodělat po útocích 11. září 2001.

Written by: Jirka Svoboda

Komunita rockstargames

Chcete otevřít diskusi nebo se domluvit na společné hře? Využijte naší komunity.

Rockstargames Tweets

Od uživatelů

Natočili jste video ze hry a nebo udělali dobrý tunning a chcete jej ukázat světu? Zde máte možnost.